Informacje

Jak nie stracić prawka w Europie

Data publikacji: 11 kwietnia 2017, 14:23
Autor: L-instruktor.pl
Jak nie stracić prawka w Europie
źródło: Statista.com; licencja CC

Polska należy do krajów z najniższymi mandatami. Jednak warto wiedzieć co za przekroczenie prędkości grozi za granicą. Portal analityczny Statista.com przygotował zestawienie, na podstawie danych inicjatywy Speeding Europe. Okazuje się, że pobłażliwa dla kierowców w naszym kraju jest nie tylko sama wysokość mandatów. Polska to jeden z sześciu europejskich krajów z najwyższą "tolerancją", powyżej której obligatoryjnie odbiera się kierującemu prawo jazdy.

Aby stracić prawko w Polsce, trzeba być złapanym na jeździe z prędkością powyżej 100 km/h w obszarze zabudowanym. W Niemczech - aby pożegnać się z uprawnieniami - wystarczy jechać 80, a w Szwajcarii tylko 75 km/h. Prawie tak samo jest w Norwegii, a jadąc tam już 71 km/h w obszarze zabudowanym, trzeba zapłacić €923 kary (prawie 4 tys. PLN). €50 kary (w Austrii) wydaje się być przy tym żartem.

Prawo jazdy zabrane za granicą? Będę dalej jeździć w Polsce.

Pudło. Nic bardziej mylnego. Rzeczywiście, zagraniczna policja nie może zabrać uprawnień wydanych w innym państwie. Zatrzymany może być natomiast blankiet i odesłany ze stosowną informacją do wydziału komunikacji w starostwie odpowiednim miejscowo dla osoby ukaranej. Służby danego państwa postarają się też o to, by gdzie tylko się da odnotować, że dany kierujący nie ma prawa się poruszać po ich terytorium.

Niektóre źródła donoszą, że zabranie prawa jazdy za granicą (np. w Niemczech), skutkuje tym samym w Polsce. Dlaczego niektóre? Zależy to bowiem - niestety - od interpretacji prawa przez poszczególne starostwa. Do zatrzymanego blankietu, dołączana jest bowiem treść wyroku sądowego i tylko od urzędnika w starostwie zależy wtedy jak potraktuje popełnione wykroczenie.

Poniższe zestawienie pokazuje wartość prędkości ujawnionej podczas kontroli, która w obszarze zabudowanym poskutkuje odebraniem prawa jazdy.

Adnotacja pod wykresem:
ograniczenie prędkości dla obszaru zabudowanego w powyższych krajach to 50 km/h
wyjątkiem jest Wielka Brytania, gdzie ograniczenie to wynosi 48 km/h