Informacje

Punkty karne w sieci

Data publikacji: 21 kwietnia 2017, 13:29
Autor: L-instruktor.pl
Punkty karne w sieci
fot. A. Szadkowska

Dzięki uchwalonym przez Sejm zmianom, wykonanie szeregu czynności administracyjnych ma być możliwe zdalnie. Wśród nich - sprawdzanie ilości posiadanych aktualnie punktów karnych. Taka usługa zostanie uruchomiona w najbliższy poniedziałek. Aby z niej skorzystać, trzeba będzie wejść na stronę obywatel.gov.pl i wybrać sprawdzanie punktów z listy dostępnych usług.

Nie do końca bez wychodzenia

Do sprawdzenia punktów niezbędne będzie też posiadanie "Profilu Zaufanego". To działający od dawna i zyskujący coraz większe grono posiadaczy sposób potwierdzania tożsamości obywatela w kontakcie z administracją publiczną. Chodzi o ten sam "Profil", dzięki któremu można już korzystać m.in. z usług na platformie ePUAP. Jednak aby go założyć, trzeba udać się do urzędu (albo innej placówki weryfikującej tożsamość). Dopiero wtedy, po aktywacji profilu, możliwe jest korzystanie z niego.

Jak to teraz wygląda?

Jeśli niepokoisz się, że za stosunkowo niewielkie wykroczenie może Ci grozić utrata prawa jazdy (jeśli masz prawko krócej niż rok, stracisz je przekraczając limit 20 punktów, albo 24 punktów, jeśli masz prawko dłużej) - musisz udać się osobiście na posterunek policji (dla mieszkańców Warszawy: Wydział Ruchu Drogowego KSP przy ul. Waliców). Tam funkcjonariusze sprawdzą Twoją tożsamość i po sprawdzeniu Twojego konta w bazie, dostaniesz ustną informację o ilości posiadanych punktów. Wydanie tej informacji "na papierze", w formie zaświadczenia, kosztuje 17 zł.

Nie tylko punkty

Zgodnie z zapowiedziami, w pełni działająca usługa umożliwi sprawdzenie nie tylko ilości aktualnie posiadanych punktów. Użytkownicy będą mogli sprawdzić też kiedy, gdzie i jakim pojazdem popełnili swoje wykroczenia. Pamiętaj: punkty karne same znikną z Twojego konta po roku od popełnienia wykroczenia, za które zostały naliczone. Możesz też - nie częściej niż raz na 6 miesięcy - iść do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego na specjalne szkolenie. Udział w nim zmniejszy stan Twojego konta o 6 najdawniej zdobytych punktów.