Prawo Jazdy

"STOP" na drodze z pierwszeństwem

Data publikacji: 23 marca 2017, 13:31
Autor: L-instruktor.pl
"STOP" na drodze z pierwszeństwem
fot. Michał Bogatek

O sprawie na forum instruktorów w jednym z serwisów społecznościowych napisał Michał Bogatek (dziękujemy autorowi zdjęcia za zgodę na jego publikację), pytając "co sądzicie koledzy"? Temat wzbudził spore zainteresowanie, zalążek dyskusji pojawił się także na forum L-instruktora (podpinamy poniżej).

Znak B-20 "stop" stosuje się w celu wprowadzenia w określonych warunkach obowiązku zatrzymania pojazdu przed wjazdem na skrzyżowanie z drogą z pierwszeństwem (...), a także w innych miejscach przecinania się kierunków ruchu, jak wyjazd z obiektu, wlot drogi gruntowej itp. (...)
Znak B-20 stosuje się, gdy brak jest dostatecznej widoczności na zatrzymanie pojazdu przed skrzyżowaniem lub przejazdem.

Tyle mówi dokument "Szczegółowe warunki techniczne dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunki ich umieszczania na drogach" zawierający załączniki do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. Dlaczego więc - Twoim zdaniem - w sytuacji opisanej zdjęciem, zarządca drogi postawił znak "stop" na drodze z pierwszeństwem przejazdu?

Analizując różne wątki w dyskusji nad takim sposobem oznakowania, da się zauważyć kilka nurtów, na których uczestnicy budują swoje hipotezy. I tak nie brakuje głosów mówiących, że to najzwyklejszy błędu w oznakowaniu (pomyłka autorów organizacji ruchu). Są także podejrzenia, że to miejsce jest po prostu niebezpieczne i ze względu na dużą liczbę zdarzeń drogowych, zarządca uznał, ze znak "stop" poprawi sytuację. 

A może ktoś złośliwie przekręcił tabliczkę?

 

Aby lepiej "rozejrzeć się" w terenie z pomocą Google Street View, kliknij TUTAJ.

Zdjęcie zostało zrobione w Drzewicy (woj. łódzkie). A może spotkałeś się z podobnym zestawem znaków w Twojej okolicy? Zapraszamy do dyskusji.