Prawo Jazdy

Zdanie Sądu w sprawie rond

Data publikacji: 9 grudnia 2016, 12:59
Autor: L-instruktor.pl
Zdanie Sądu w sprawie rond
fot. Grupa IMAGE

Co, kiedy i jak sygnalizować na rondzie - czy po wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, wreszcie nie będzie wątpliwości? A może pojawią się nowe?

Sprawa dotyczy egzaminu, którego wynik został unieważniony przez Marszałka. Podważono bowiem ocenę wykonania manewru kandydata, który wjeżdżał na rondo. Egzaminator uznał ten manewr jako równoważny z wykonaniem zadania "zmiana kierunku jazdy w lewo i prawo". Stwierdził, że podczas wjazdu na skrzyżowanie o ruchu okrężnym, trzeba włączyć lewy kierunkowskaz, a prawy podczas zjeżdżania z niego - informuje Rzeczpospolita.

Marszałek Województwa zauważył, że nie znajduje to potwierdzenia w przepisach, w których nie ma definicji pojęcia "rondo", a co za tym idzie, należy traktować je jak zwykłe skrzyżowanie, na które wjeżdżając nie trzeba sygnalizować zmiany kierunku jazdy.

Egzaminator odwołał się od decyzji Marszałka do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Bezskutecznie. SKO wskazało na przepisy dotyczące znaków drogowych, w tym m.in. umiejscowienia znaku C-12 "ruch okrężny" oraz zestawiania go ze znakiem A-7 "ustąp pierwszeństwa przejazdu". Taki zestaw znaków zobowiązuje bowiem kierujących wjeżdżających na "rondo" do ustąpienia pierwszeństwa tym, którzy już się na nim znajdują, a że ruch odbywa się w kierunku wskazanym na znaku C-12, to nie ma zmiany kierunku jazdy, a więc nie ma czego sygnalizować.

Sprawa trafiła więc do sądu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał, że podczas wjazdu na skrzyżowanie o ruchu okrężnym, nie można sygnalizować zmiany kierunku ruchu lewym kierunkowskazem (nie dotyczy to sytuacji, gdy wjazd na rondo wiąże się z koniecznością zmiany pasa ruchu, jeśli rondo posiada więcej niż jeden pas).

WSA wyjaśnił, że nie istnieją przepisy, które nakazywałyby kierującym sygnalizowanie manewru "wjazdu na skrzyżowanie", a za takie właśnie - zwykłe skrzyżowanie - WSA uznaje rondo, dodając, że sygnalizować należy zjazd ze skrzyżowania, wtedy bowiem następuje zmiana kierunku ruchu. Zdaniem sądu, stosowanie lewego kierunkowskazu podczas wjazdu na rondo może wskazywać, że kierujący chce jechać w lewo, czyli pojechać zgodnie z ruchem wskazówek zegara. "Potwierdzenie tej tezy można znaleźć w opisie znaku drogowego C-12. - Zgodnie z § 36 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków drogowych (Dz. U. Nr 170, poz. 1393) znak C-12 "ruch okrężny" oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się ruchem okrężnym dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku. Zatem przy wjeździe na takie skrzyżowanie kierujący zachowuje swój dotychczasowy kierunek ruchu. Zmiana kierunku ruchu następuje dopiero przy opuszczaniu skrzyżowania o ruchu okrężnym" – czytamy w uzasadnieniu wyroku, który jest nieprawomocny.

_____
Dziękujemy naszym czujnym i spostrzegawczym Czytelnikom
za wychwycenie i zasygnalizowanie pomyłki, która wkradła się do powyższego tekstu.
Przepraszamy!
redakcja L-instruktora