Informacje

Informacje

Brak Dokumentu, Brak Mandatu

Brak Dokumentu, Brak Mandatu

24 lipca 2018, 08:35

Sejm uchwalił nowelizację przepisów, na mocy której kierujący który nie ma przy sobie dowodu rejestracyjnego albo potwierdzenia zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia OC, nie otrzyma za to mandatu podczas policyjnej kontroli.

Pobocze to nie Jezdnia!

Pobocze to nie Jezdnia!

23 lipca 2018, 15:37

Według policyjnych statystyk pobocze zajmuje trzecią pozycję wśród miejsc, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych. Choć przepisy jasno określają, kto i w jakiej sytuacji może poruszać się po poboczu oraz kiedy można zatrzymać tam auto, wielu kierowców nie przestrzega tych zasad. Jak bezpiecznie korzystać z pobocza?

Mandat za Jazdę na Zderzaku

Mandat za Jazdę na Zderzaku

23 lipca 2018, 15:05

Kara za jazdę bez zachowania bezpiecznego odstępu? Możliwe, że taka zmiana w przepisach wejdzie w życie przyszłym roku. To o tyle istotne, że za jazdę, która jest przyczyną prawie 10 proc. wszystkich zdarzeń drogowych, nie ma teraz konkretnej kary.

Nowoczesność w Szkoleniu

Nowoczesność w Szkoleniu

23 lipca 2018, 15:03 / Mateusz Grzebinoga

Ostatnimi laty pojawiły się na rynku nowoczesne produkty związane z poślizgiem opon umożliwiające samochodowy trening jazdy. Mowa o specjalnych nakładkach montowanych na opony samochodowe oraz gotowych oponach poślizgowych. Zadaniem opon codziennego użytku jest zapewnienie możliwie największej przyczepności, opony poślizgowe czy nakładki mają odwrotną funkcję. Cechą wspólną nowatorskich produktów jest bardzo twarda i śliska struktura oraz brak bieżnika.

Kilometry Lewym Pasem

Kilometry Lewym Pasem

23 lipca 2018, 14:47

W Polsce obowiązuje ruch prawostronny. Chodzi nie tylko o to, że na drogach dwujezdniowych należy jechać prawą jezdnią. Dotyczy to także jezdni z wieloma pasami. Wojciech Pasieczny apeluje do tych, którzy zawsze trzymają się lewej strony.

Co się Psuje w CEPIKU?

Co się Psuje w CEPIKU?

23 lipca 2018, 14:18

Jeśli chcesz zarejestrować pojazd marki Autosan, wymienić dowód rejestracyjny albo dopisać do niego współwłaściciela - problemy masz jak w banku. Te operacje znajdują się na liście błędów nowego systemu.

Dane Pojazdu Online

Dane Pojazdu Online

23 lipca 2018, 14:14

Kolejna usługa online bazująca na CEPiK 2.0 właśnie została oddana do użytku. Dzięki usłudze "Mój pojazd" można w jednym miejscu sprawdzić wszystkie dane dotyczące pojazdu, którego jest się posiadaczem. Wystarczy profil zaufany.

CEPIK znowu później?

CEPIK znowu później?

23 lipca 2018, 14:05

Wejście w życie przepisów o okresie próbnym może być znowu odsunięte w czasie - pisze Rzeczpospolita, powołując się na nieoficjalne informacje. Według doniesień Ministerstwo Cyfryzacji ma się właśnie zastanawiać nad takim rozwiązaniem.

Jazda bez Trzymanki (ABS I ESP)

Jazda bez Trzymanki (ABS I ESP)

23 lipca 2018, 13:47

W czerwcu w życie wchodzą przepisy nakładające na "świeżo upieczonych" kierowców obowiązek wzięcia udziału w zajęciach doszkalających w ODTJ. W programie m.in. wykonywanie różnych manewrów autem z ABS i ESP i bez tych systemów.

Prawo Drogowe. Co się zmienia?

Prawo Drogowe. Co się zmienia?

23 lipca 2018, 13:42

Jakie zmiany czekają szkoleniowców, kursantów i kierowców w roku 2018? Co się zmienia w prawie drogowym, o czym trzeba pamiętać i na co zwrócić uwagę? Oto zbiór zmian przepisów z podziałem na miesiące, w których wchodzą w życie.

Bez Mandatu za brak Dokumentu?

Bez Mandatu za brak Dokumentu?

23 lipca 2018, 12:40

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad możliwością zniesienia obowiązku posiadania podczas kontroli blankietu prawa jazdy. Możliwe, że nie trzeba będzie też mieć przy sobie a także innych dokumentów, których obecność można sprawdzić w CEPiK.

Czy Możliwe jest Zrozumienie?

Czy Możliwe jest Zrozumienie?

23 lipca 2018, 12:31 / Paweł Żuraw

Czy kierowcy mogą zrozumieć pieszych, a piesi kierowców? To zadawane ostatnio najbardziej popularne pytanie w telewizyjnych blokach reklamowych, choć może po pewnym czasie wydawać się utartym i niewiele znaczącym sloganem, powinno nas wszystkich – uczestników ruchu drogowego – skłaniać do głębszej refleksji. Pytanie to można byłoby nawet sformułować nieco inaczej: Czy kierowcy powinni zrozumieć pieszych, a piesi kierowców? Słowo „powinność” ma niewątpliwie wymiar oznaczający: przymus, wewnętrzną mobilizację, ale również empatię, pobudzenie do myślenia i ocenę różnorodnych zachowań.

Polacy Kochają Samochody

Polacy Kochają Samochody

23 lipca 2018, 10:35

Polacy wyrastają na największych entuzjastów samochodów w Europie. Są zainteresowani zakupem najnowszych modeli i nie martwią się o koszty – aż 62 proc. z nich deklaruje gotowość wydania swoich oszczędności na zakup nowego samochodu. Relatywnie częściej chcą też kupować najnowsze modele aut – wynika z raportu L’Observatoire Cetelem przygotowanego przez BNP Paribas Personal Finance. 

Polskie Drogi Najniebezpieczniejsze

Polskie Drogi Najniebezpieczniejsze

23 lipca 2018, 10:17

Doroczny raport Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu wykazał, że w Polsce liczba osób, które w 2016 r. poniosły śmierć w wypadku drogowym w przeliczeniu na miliard przejechanych kilometrów, jest największa w Europie. Polska ma również jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności w wypadkach drogowych na milion mieszkańców. Zdaniem autorów raportu poprawa bezpieczeństwa na europejskich drogach postępuje zbyt wolno.

Miliony za Wypadki bez OC

Miliony za Wypadki bez OC

23 lipca 2018, 10:16

Rośnie liczba ujawnionych przypadków braku obowiązkowej polisy OC wśród posiadaczy jednośladów. W zeszłym roku UFG wystawił prawie 30% więcej wezwań do okazania tego ubezpieczenia lub zapłacenia kary za jego brak.

Nowy Podatek Paliwowy?

Nowy Podatek Paliwowy?

23 lipca 2018, 09:54

Możliwe, że podrożeją paliwa. W najbliższy piątek, w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. Skarbonka finansująca remonty i budowę nowych dróg lokalnych ma być zasilana nową opłatą paliwową.

Młodzi niechlubnymi liderami

Młodzi niechlubnymi liderami

9 czerwca 2017, 11:49 / L-instruktor.pl

Kierowcy w wieku 18–24 lat są najczęstszymi sprawcami wypadków drogowych. Statystyki są niestety coraz gorsze. To efekt braku doświadczenia, młodzieńczej brawury i skłonności do ryzyka.

Kategoria "B" na trzech kółkach

Kategoria "B" na trzech kółkach

9 czerwca 2017, 09:56 / L-instruktor.pl

Posłowie klubu parlamentarnego "Kukiz'15" proponują, żeby posiadanie prawa jazdy kategorii "B" uprawniało do kierowania także trójkołowcami. Sęk w tym, że już teraz Poprawiłoby to mobilność osób niepełnosprawnych, które nie mogą zdawać egzaminu na kat. "A".

Jazda po "szerokim rondzie"

Jazda po "szerokim rondzie"

8 czerwca 2017, 10:04 / L-instruktor.pl

Pytanie od Czytelnika dotyczy ruchu po "rondzie" z dużym placem: "Czy jest to obiekt o jednym szerokim pasie ruchu, czy o dwóch niewyznaczonych pasach ruchu?" Jak interpretować takie skrzyżowanie?

"Podstawiony" kandydat

"Podstawiony" kandydat

6 czerwca 2017, 10:54 / L-instruktor.pl

Trójmiejska policja rozbiła grupę przestępczą trudniącą się załatwianiem egzaminów na prawo jazdy. Pięć osób już usłyszało zarzuty, spośród których trzy już trafiły do aresztu. W sprawę zamieszany jest m.in. egzaminator PORD.