Informacje

Informacje

Punkty karne w sieci

Punkty karne w sieci

21 kwietnia 2017, 13:29 / L-instruktor.pl

24 kwietnia ruszy możliwość samodzielnego sprawdzenia stanu aktualnie posiadanych punktów karnych. Teraz, żeby się dowiedzieć ile masz punktów na koncie, musisz się pofatygować na posterunek policji.

Egzamin bez łuku, ale z nawigacją

Egzamin bez łuku, ale z nawigacją

19 kwietnia 2017, 09:29 / L-instruktor.pl

Kandydaci na kierowców w Wielkiej Brytanii będą się musieli wykazać umiejętnością posługiwania się nawigacją GPS. Uznano, że skoro ponad połowa kierowców z tego korzysta, to powinno to być przedmiotem sprawdzenia na egzaminie.

Jak nie stracić prawka w Europie

Jak nie stracić prawka w Europie

11 kwietnia 2017, 14:23 / L-instruktor.pl

Za przekroczenie prędkości w różnych krajach Europy, można być różnie ukaranym. W Polsce prawo jazdy traci się na trzy miesiące, za jazdę szybciej niż 100 km/h w obszarze zabudowanym. Jak jest w innych krajach?

[FOTO] Poznań Motor Show 2017

[FOTO] Poznań Motor Show 2017

8 kwietnia 2017, 09:27 / Krzysztof Chrobak

Poznań Motor Show to największa tego typu impreza motoryzacyjna w Polsce oraz 4 w Europie. W tym roku zostało zaprezentowanych ponad 60 polskich premier motoryzacyjnych, z czego kilka prosto z ostatniego salonu motoryzayjnego w Genewie. Ekzpozycja została podzielona na 4 sekcje tematyczne: samochodową, motocyklową, caravanigową oraz truck, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie.

WORD Szczecin: pijany kandydat

WORD Szczecin: pijany kandydat

4 kwietnia 2017, 15:21 / L-instruktor.pl

Policjanci szczecińskiej drogówki interweniowali w tamtejszym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Powód? Na egzamin stawił się pijany kandydat. Zdążył już "zaliczyć jazdę po łuku", dalej nie pojechał.

Pierwsza pomoc podczas lekcji

Pierwsza pomoc podczas lekcji

28 marca 2017, 15:11 / L-instruktor.pl

Na niesympatyczną odzywkę ze strony kursanta naraził się pan Tomasz - instruktor nauki jazdy z woj. łódzkiego. W czasie lekcji bez zastanowienia udzielił pierwszej pomocy potrzebującej osobie. Co nie spodobało się kursantowi?

O centrum edukacji BRD

O centrum edukacji BRD

10 marca 2017, 21:59 / L-instruktor.pl

Artykuł z kwartalnika Instytutu Transportu Samochodowego o ciekawym, interaktywnym przedsięwzięciu edukacyjnym. Jak nowocześnie uczyć bezpiecznych zachowań na drodze?

Materiał ukazał się pod oryginalnym tytułem "Centrum Edukacji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy Instytucie Transportu Samochodowego - nowe możliwości uczenia się", w Kwartalniku Motoryzacyjnym ITS "BRD - Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego", nr 4/2016. Autorki: Ida Leśnikowska-Matusiak, Dagmara Jankowska-Krupa, Aneta Wnuk.

Martwy projekt, żywa idea?

Martwy projekt, żywa idea?

2 marca 2017, 11:18 / L-instruktor.pl

A gdyby tak oprócz punktów karnych, były jeszcze punkty "dodatnie"? Taką propozycję zaprezentowali w Sejmie posłowie klubu Kukiz '15. Niestety, nie spotkała się ona z zainteresowaniem większości...

Taktyka jazdy przez "rondo"

Taktyka jazdy przez "rondo"

28 lutego 2017, 13:29 / Jan Zasel

Wzorem Francji przystąpiono u nas, parę lat po zakończeniu II Wojny Światowej, do organizacji ruchu wokół placu, zwanego ruchem okrężnym. Były próby udane i nieudane. Powstawały ronda, nazwijmy to roboczo: poprawne i niepoprawne.

Proszą o zdjęcia absurdów

Proszą o zdjęcia absurdów

27 lutego 2017, 12:38 / L-instruktor.pl

WORD w Zielonej Górze w porozumieniu z lubuskim Kuratorem Oświaty i Wojewódzką Radą BRD zachęcają mieszkańców województwa lubuskiego do nadsyłania fotografii dokumentujących źle oznakowane ulice.

Uwaga, jedzie uprzywilejowany!

Uwaga, jedzie uprzywilejowany!

17 lutego 2017, 14:54 / L-instruktor.pl

Ostatnio wielu fachowców wypowiada się na temat właściwego zachowania wobec pojazdów uprzywilejowanych w ruchu. Warto przy tej okazji spojrzeć na sprawę z perspektywy tych, których mają z tym na co dzień do czynienia.

Nauka jazdy a bezpieczeństwo drogowe

Nauka jazdy a bezpieczeństwo drogowe

8 lutego 2017, 10:34 / Jan Szumiał

Czy zwiększenie nadzoru i kontroli nad OSK jest gwarantem poprawy bezpieczeństwa na drogach?

"Kogut" to nie pierwszeństwo

"Kogut" to nie pierwszeństwo

3 lutego 2017, 11:43 / L-instruktor.pl

Pojazdy uprzywilejowane w ruchu nie mają pierwszeństwa przejazu. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego, choć jest często mylone. Co na ten temat mówią przepisy?

Dwója z odpowiedzi?

Dwója z odpowiedzi?

31 stycznia 2017, 15:34 / L-instruktor.pl

Zła odpowiedź na pytanie o przepisy nie może być podstawą do skierowania na ponowny egzamin. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach orzekł, policjanci nie mają prawa odpytywać kierujących ze znajomości przepisów.

Stłuczka w tajemnicy

Stłuczka w tajemnicy

24 stycznia 2017, 13:37 / L-instruktor.pl

Co czwarty młody kierowca doprowadził do kolizji lub otarł się o wypadek w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Powód? Rozproszenie uwagi za kółkiem. Tak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie 1000 kierowców.

Nie zapinaj pasów na kurtkę

Nie zapinaj pasów na kurtkę

9 stycznia 2017, 15:09 / L-instruktor.pl

Luz powstały w wyniku zapięcia pasów bezpieczeństwa na zimową kurtkę może spowodować utratę wątroby i śledziony. Czy Twój kursant pamięta o właściwym zapięciu pasów w samochodzie?

Pirat już się nie wymiga

Pirat już się nie wymiga

2 stycznia 2017, 14:37 / L-instruktor.pl

Koniec z bublem prawnym, który pozwalał piratom drogowym unikać odebrania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. Od początku roku obowiązuje poprawiony przepis.

Nauka bezpieczeństwa

Nauka bezpieczeństwa

22 grudnia 2016, 12:04 / L-instruktor.pl

Są ważne czynności, mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo, których próżno szukać w programie nauczania kandydatów na kierowców. Mowa choćby o poprawnym odśnieżaniu samochodu.

"Drugi wyrok"

"Drugi wyrok"

19 grudnia 2016, 12:51 / L-instruktor.pl

Publikujemy fragmenty treści drugiego orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, dotyczącego rond. Kilka dni później, inny skład sędziowski, ta sama decyzja, ale nieco inne uzasadnienie.

Liczy się logika

Liczy się logika

15 grudnia 2016, 12:21 / L-instruktor.pl

Trwającą właśnie gwałtowną falą medialnej dyskusji poczułem się wywołany do wypowiedzi pomimo, że temat sygnalizowania na rondzie od wielu lat jest dyskutowany i wywołuje u mnie negatywne odruchy.