Informacje

Informacje

Młodzi niechlubnymi liderami

Młodzi niechlubnymi liderami

9 czerwca 2017, 11:49 / L-instruktor.pl

Kierowcy w wieku 18–24 lat są najczęstszymi sprawcami wypadków drogowych. Statystyki są niestety coraz gorsze. To efekt braku doświadczenia, młodzieńczej brawury i skłonności do ryzyka.

Kategoria "B" na trzech kółkach

Kategoria "B" na trzech kółkach

9 czerwca 2017, 09:56 / L-instruktor.pl

Posłowie klubu parlamentarnego "Kukiz'15" proponują, żeby posiadanie prawa jazdy kategorii "B" uprawniało do kierowania także trójkołowcami. Sęk w tym, że już teraz Poprawiłoby to mobilność osób niepełnosprawnych, które nie mogą zdawać egzaminu na kat. "A".

Jazda po "szerokim rondzie"

Jazda po "szerokim rondzie"

8 czerwca 2017, 10:04 / L-instruktor.pl

Pytanie od Czytelnika dotyczy ruchu po "rondzie" z dużym placem: "Czy jest to obiekt o jednym szerokim pasie ruchu, czy o dwóch niewyznaczonych pasach ruchu?" Jak interpretować takie skrzyżowanie?

"Podstawiony" kandydat

"Podstawiony" kandydat

6 czerwca 2017, 10:54 / L-instruktor.pl

Trójmiejska policja rozbiła grupę przestępczą trudniącą się załatwianiem egzaminów na prawo jazdy. Pięć osób już usłyszało zarzuty, spośród których trzy już trafiły do aresztu. W sprawę zamieszany jest m.in. egzaminator PORD.

Prawo na lewym (pasie)

Prawo na lewym (pasie)

1 czerwca 2017, 09:41 / L-instruktor.pl

Długotrwała jazda lewym nie tylko często denerwuje innych kierujących, ale jest najzwyczajniej niezgodna z prawem. Niestety, zagrożenie mandatem do 500 zł i 2 punkty karne, nie wszystkim przemawiają do wyobraźni.

Sąd Najwyższy o jeździe z pijanym

Sąd Najwyższy o jeździe z pijanym

18 maja 2017, 14:34 / L-instruktor.pl

Jadąc jako pasażer autem prowadzonym przez pijanego kierowce, przyczyniasz się do szkody - orzekł Sąd Najwyższy. Powinieneś powstrzymać nietrzeźwego przed prowadzeniem auta. Jeśli tego nie zrobisz - również jesteś winny.

Trudniej, więc bezpieczniej?

Trudniej, więc bezpieczniej?

17 maja 2017, 11:07 / Sara Kurlit

W tym roku mijają 4 lata od wprowadzenia znaczących zmian w egzaminowaniu osób pragnących posiąść własne dwa koła. Wraz z nadejściem wiosny na drogę wyjechali motocykliści. To dobry czas na podsumowanie zmian w garści statystyk.

"Podwójna ciągła" zostanie

"Podwójna ciągła" zostanie

11 maja 2017, 13:02 / L-instruktor.pl

Propozycja posłanki Elżbiety Stępień dotycząca uproszczenia oznakowania poziomego polskich dróg, nie znalazła uznania w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. Według resortu nie ma sensu zastępować linii podwójnej pojedynczą.

Punkty karne w sieci

Punkty karne w sieci

21 kwietnia 2017, 13:29 / L-instruktor.pl

24 kwietnia ruszy możliwość samodzielnego sprawdzenia stanu aktualnie posiadanych punktów karnych. Teraz, żeby się dowiedzieć ile masz punktów na koncie, musisz się pofatygować na posterunek policji.

Egzamin bez łuku, ale z nawigacją

Egzamin bez łuku, ale z nawigacją

19 kwietnia 2017, 09:29 / L-instruktor.pl

Kandydaci na kierowców w Wielkiej Brytanii będą się musieli wykazać umiejętnością posługiwania się nawigacją GPS. Uznano, że skoro ponad połowa kierowców z tego korzysta, to powinno to być przedmiotem sprawdzenia na egzaminie.

Jak nie stracić prawka w Europie

Jak nie stracić prawka w Europie

11 kwietnia 2017, 14:23 / L-instruktor.pl

Za przekroczenie prędkości w różnych krajach Europy, można być różnie ukaranym. W Polsce prawo jazdy traci się na trzy miesiące, za jazdę szybciej niż 100 km/h w obszarze zabudowanym. Jak jest w innych krajach?

[FOTO] Poznań Motor Show 2017

[FOTO] Poznań Motor Show 2017

8 kwietnia 2017, 09:27 / Krzysztof Chrobak

Poznań Motor Show to największa tego typu impreza motoryzacyjna w Polsce oraz 4 w Europie. W tym roku zostało zaprezentowanych ponad 60 polskich premier motoryzacyjnych, z czego kilka prosto z ostatniego salonu motoryzayjnego w Genewie. Ekzpozycja została podzielona na 4 sekcje tematyczne: samochodową, motocyklową, caravanigową oraz truck, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie.

WORD Szczecin: pijany kandydat

WORD Szczecin: pijany kandydat

4 kwietnia 2017, 15:21 / L-instruktor.pl

Policjanci szczecińskiej drogówki interweniowali w tamtejszym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Powód? Na egzamin stawił się pijany kandydat. Zdążył już "zaliczyć jazdę po łuku", dalej nie pojechał.

Pierwsza pomoc podczas lekcji

Pierwsza pomoc podczas lekcji

28 marca 2017, 15:11 / L-instruktor.pl

Na niesympatyczną odzywkę ze strony kursanta naraził się pan Tomasz - instruktor nauki jazdy z woj. łódzkiego. W czasie lekcji bez zastanowienia udzielił pierwszej pomocy potrzebującej osobie. Co nie spodobało się kursantowi?

O centrum edukacji BRD

O centrum edukacji BRD

10 marca 2017, 21:59 / L-instruktor.pl

Artykuł z kwartalnika Instytutu Transportu Samochodowego o ciekawym, interaktywnym przedsięwzięciu edukacyjnym. Jak nowocześnie uczyć bezpiecznych zachowań na drodze?

Materiał ukazał się pod oryginalnym tytułem "Centrum Edukacji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy Instytucie Transportu Samochodowego - nowe możliwości uczenia się", w Kwartalniku Motoryzacyjnym ITS "BRD - Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego", nr 4/2016. Autorki: Ida Leśnikowska-Matusiak, Dagmara Jankowska-Krupa, Aneta Wnuk.

Martwy projekt, żywa idea?

Martwy projekt, żywa idea?

2 marca 2017, 11:18 / L-instruktor.pl

A gdyby tak oprócz punktów karnych, były jeszcze punkty "dodatnie"? Taką propozycję zaprezentowali w Sejmie posłowie klubu Kukiz '15. Niestety, nie spotkała się ona z zainteresowaniem większości...

Taktyka jazdy przez "rondo"

Taktyka jazdy przez "rondo"

28 lutego 2017, 13:29 / Jan Zasel

Wzorem Francji przystąpiono u nas, parę lat po zakończeniu II Wojny Światowej, do organizacji ruchu wokół placu, zwanego ruchem okrężnym. Były próby udane i nieudane. Powstawały ronda, nazwijmy to roboczo: poprawne i niepoprawne.

Proszą o zdjęcia absurdów

Proszą o zdjęcia absurdów

27 lutego 2017, 12:38 / L-instruktor.pl

WORD w Zielonej Górze w porozumieniu z lubuskim Kuratorem Oświaty i Wojewódzką Radą BRD zachęcają mieszkańców województwa lubuskiego do nadsyłania fotografii dokumentujących źle oznakowane ulice.

Uwaga, jedzie uprzywilejowany!

Uwaga, jedzie uprzywilejowany!

17 lutego 2017, 14:54 / L-instruktor.pl

Ostatnio wielu fachowców wypowiada się na temat właściwego zachowania wobec pojazdów uprzywilejowanych w ruchu. Warto przy tej okazji spojrzeć na sprawę z perspektywy tych, których mają z tym na co dzień do czynienia.

Nauka jazdy a bezpieczeństwo drogowe

Nauka jazdy a bezpieczeństwo drogowe

8 lutego 2017, 10:34 / Jan Szumiał

Czy zwiększenie nadzoru i kontroli nad OSK jest gwarantem poprawy bezpieczeństwa na drogach?