Informacje

Jazda po "szerokim rondzie"

Data publikacji: 8 czerwca 2017, 10:04
Autor: L-instruktor.pl
Jazda po "szerokim rondzie"
fot. A. Szadkowska

Pytanie od Czytelnika dotyczy ruchu po "rondzie" z dużym placem: "Czy jest to obiekt o jednym szerokim pasie ruchu, czy o dwóch niewyznaczonych pasach ruchu?" Jak interpretować takie skrzyżowanie?

 

Zdjęcie satelitarne ronda /źródło: Google maps

Zdjęcie satelitarne ronda /źródło: Google maps

Witam Państwa. Chciałbym zaczerpnąć wiedzy na temat pewnego ronda w województwie mazowieckim w miejscowości Janki. Jest to rondo pod starą DK nr 8 która od 2016 roku została zmieniona na DW665. Droga wojewódzka przechodzi górą wiaduktem a rondo znajduje się pod nim. W momencie zjazdu na obiekt z DW655 mamy jeden pas ruchu i ten pas rozchodzi się na 2 pasy prawy z namalowaną na jezdni strzałką N-7c kierującą pojazdy bezpośrednio w prawo bez wjazdu na rondo oraz lewy z namalowaną na jezdni strzałką N-7e informującą, że z tego pasa możemy jechać na wprost i lewo. Przed rozszerzeniem jezdni z jedno pasa na dwa stoi również znak F-10 informujący o tym samym tj. lewy pas na wprost i skręt w lewo jedna strzałka, druga tylko skręt w prawo). Po ustawieniu się na pasie lewym mamy przed sobą znaki C-12 "ruch okrężny" oraz A-7 "ustąp pierwszeństwa". Rondo posiada 4 wjazdy i 4 zjazdy po jednym pasie, ale samo rondo jest na tyle duże, że teoretycznie mieszczą się na nim 2 pojazdy osobowe. Nie ma namalowanych żadnych linii na obwiedni ronda. Na kolejnym wjeździe na rondo sytuacja wygląda identycznie jeżeli chodzi o układ znaków i pasów. Jak należy interpretować to rondo? Czy jest to obiekt o jednym szerokim pasie ruchu (np.: dla pojazdów ciężarowych, które dowożą towar do centrum handlowego i muszą mieć miejsce do objechania, zawrócenia na rondzie), czy o dwóch niewyznaczonych pasach ruchu?

- post użytkownika A.SASIN

 

Umiejscowienie obiektu /źródło: Google maps

Umiejscowienie obiektu /źródło: Google maps

Pytanie Czytelnika dotyczy ruchu po skrzyżowaniu o ruchu okrężnym z wyspą centralną - "rondo", bez wymalowanych znaków poziomych na obwiedni. Przestrzeni jest tam jednak wystarczająco dużo, aby obok siebie zmieściły się dwa pojazdy, jadące w tym samym kierunku. Czy wyczerpuje to definicję "pasa ruchu", o której mowa w przepisach? Jak należy poruszać się po takim skrzyżowaniu - to pytanie do Uczestników forum L-instruktora.

Mamy nadzieję, że tak postawione pytanie nie ma swojego źródła w kolizji, do której doszło w tym miejscu, a której przyczyny są przedmiotem jakiegoś sporu. Jednocześnie - dopóki pojawiają się wątpliwości - warto podyskutować zawczasu. Nawet, jeśli w rezultacie okaże się, że sprawa jest błaha, a problem tak naprawdę nie istnieje. Zapraszamy do wypowiedzi!